Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £7.89PBT starting price (per unit ex VAT): £7.11
Your price per piece: £0.71
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Stub Drills HSS M2 – 4.0mm are manufactured from high grade M2 alloyed High Speed Steel for superior durability and performance. These fully ground engineering quality drill bits are manufactured to DIN 1897 standards and are dimensionally precise, delivering consistent rapid performance into all non-alloy materials. Ideal for professional and industrial applications requiring reliable metal drilling capabilities.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017540105 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 4.0mm diameter |
| Weight | 0.073 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 1897 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 4.0mm |