Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £4.05PBT starting price (per unit ex VAT): £3.65
Your price each: £3.65
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Long Jobber Drill HSS M2 – 7.0mm is a high-performance drill bit manufactured from high grade M2 alloyed High Speed Steel, fully ground from solid material for precision drilling. Designed for drilling carbon and alloy steel, cast iron, non-ferrous metal and plastics, it features a 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration while eliminating the need to pre-drill or centre punch. Manufactured to DIN 340 standards for dimensional precision, this professional-grade drill bit delivers reliable performance for demanding applications.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017591886 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 alloyed HSS steel |
| Dimensions | diameter = 7.0mm, length = 156mm |
| Weight | 0.04 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 340 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 7.0mm |