Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £3.63PBT starting price (per unit ex VAT): £3.27
Your price each: £3.27
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Long Jobber Drill HSS M2 – 6.5mm is a high-performance drill bit manufactured from high grade M2 alloyed High Speed Steel for drilling carbon and alloy steel, cast iron, non-ferrous metal and plastics. Features a fully ground construction from solid material with a dimensionally precise 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration, eliminating the need to pre-drill or centre punch. Manufactured to DIN 340 standards for reliable performance.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017591879 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 alloyed HSS steel |
| Dimensions | diameter = 6.5mm |
| Weight | 0.033 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 340 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 6.5mm |