Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £14.03PBT starting price (per unit ex VAT): £12.63
Your price per piece: £1.26
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Long Jobber Drills HSS M2 – 4.0mm includes 10 high-performance drill bits manufactured from high grade M2 alloyed High Speed Steel. These fully ground drill bits feature a precision 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration, eliminating the need for pre-drilling or centre punching. Manufactured to DIN 340 standards, they are ideal for drilling carbon and alloy steel, cast iron, non-ferrous metals and plastics with dimensional precision and reliability.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017539659 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 alloyed HSS steel |
| Dimensions | diameter = 4.0mm, long series length |
| Weight | 0.14 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 340 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 4.0mm |