Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £1.98PBT starting price (per unit ex VAT): £1.79
Your price each: £1.79
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Long Jobber Drill HSS M2 – 4.0mm is a high-performance drill bit manufactured from high grade M2 alloyed High Speed Steel for drilling carbon and alloy steel, cast iron, non-ferrous metal and plastics. Fully ground from solid material and manufactured to DIN 340 standards, this dimensionally precise drill bit features a 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration while eliminating the need to pre-drill or centre punch.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017591800 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 alloyed HSS steel |
| Dimensions | diameter = 4.0mm |
| Weight | 0.015 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 340 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 4.0mm |