Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £13.23PBT starting price (per unit ex VAT): £11.91
Your price per piece: £1.19
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Long Jobber Drills HSS M2 – 3.5mm are high-performance drill bits manufactured from high grade M2 alloyed High Speed Steel for drilling carbon and alloy steel, cast iron, non-ferrous metal and plastics. These fully ground drill bits feature a precision 135° split point tip from 3mm and above that prevents the bit from drifting and enables faster penetration, eliminating the need to pre-drill or centre punch. Manufactured to DIN 340 standards for dimensional precision, these professional-grade drill bits deliver reliable performance across multiple materials.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017539642 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 alloyed HSS steel |
| Dimensions | 3.5mm diameter |
| Weight | 0.074 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 340 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 3.5mm |