Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £1.89PBT starting price (per unit ex VAT): £1.71
Your price each: £1.71
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Long Jobber Drill HSS M2 – 3.5mm is a high-performance drill bit designed for drilling carbon and alloy steel, cast iron, non-ferrous metals and plastics. Manufactured from high-grade M2 alloyed High Speed Steel and fully ground from solid material, this drill bit features a 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration while eliminating the need to pre-drill or centre punch. Built to DIN 340 standards for dimensional precision, this professional-grade drill bit delivers reliable performance for demanding applications.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017591794 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 alloyed HSS steel |
| Dimensions | diameter = 3.5mm |
| Weight | 0.012 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 340 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 3.5mm |