Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £9.90PBT starting price (per unit ex VAT): £8.91
Your price per piece: £0.89
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Long Jobber Drills HSS M2 – 2.0mm includes 10 high-performance drill bits manufactured from high grade M2 alloyed High Speed Steel. These fully ground drill bits are dimensionally precise and manufactured to DIN 340 standards, featuring a 135° split point tip that eliminates the need for pre-drilling or centre punching. Ideal for drilling carbon and alloy steel, cast iron, non-ferrous metals and plastics with superior performance and durability.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017539604 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 alloyed HSS steel |
| Dimensions | diameter = 2.0mm |
| Weight | 0.032 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 340 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 2.0mm |