Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £11.38PBT starting price (per unit ex VAT): £10.25
Your price per piece: £2.05
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drills HSS M2 – 8.5mm includes five high-performance drill bits manufactured from high grade M2 tool steel for consistent rapid performance into all non-alloy materials. These fully ground drill bits feature a precision 135° split point that prevents drifting and enables faster penetration, eliminating the need for pre-drilling or centre punching. Manufactured to DIN 338 standards, these dimensionally precise HSS-G jobber drill bits deliver reliable drilling performance for professional and industrial applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017536771 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 8.5mm diameter |
| Weight | 0.23 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 8.5mm |