Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £8.84PBT starting price (per unit ex VAT): £7.96
Your price per piece: £1.59
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drills HSS M2 – 7.5mm includes five high-grade M2 tool steel drill bits designed for consistent rapid performance into all non-alloy materials. These fully ground drill bits feature a high performance 135° split point tip that prevents drifting and eliminates the need for pre-drilling or centre punching, enabling faster penetration. Manufactured to DIN 338 standards for dimensional precision, these durable engineering quality drills deliver reliable performance for professional and DIY applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017536757 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 7.5mm diameter |
| Weight | 0.17 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 7.5mm |