Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £15.19PBT starting price (per unit ex VAT): £13.68
Your price per piece: £1.37
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drills HSS M2 – 7.0mm are manufactured from high grade M2 tool steel for durable engineering quality performance. These fully ground drill bits deliver consistent rapid drilling into all non-alloy materials, featuring a high performance 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration without the need for pre-drilling or centre punching. Manufactured to DIN 338 standards for dimensional precision, these professional quality HSS drills are supplied in a convenient 10-piece tube pack.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017536740 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 7.0mm diameter |
| Weight | 0.26 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 7.0mm |