Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £2.20PBT starting price (per unit ex VAT): £1.98
Your price each: £1.98
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drill HSS M2 – 7.0mm is manufactured from high grade M2 tool steel for durable engineering quality performance. This fully ground drill bit delivers consistent rapid drilling into all non-alloy materials, with a high performance 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration without the need for pre-drilling or centre punching. Manufactured to DIN 338 standards for dimensional precision.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017591657 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | diameter = 7.0mm |
| Weight | 0.029 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 7.0mm |