Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £13.40PBT starting price (per unit ex VAT): £12.06
Your price per piece: £1.21
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drills HSS M2 – 6.5mm are manufactured from high grade M2 tool steel for durable engineering quality performance. These fully ground drill bits deliver consistent rapid drilling into all non-alloy materials including steel, aluminium, cast iron, and non-ferrous metals. The high performance 135° split point tip prevents bit drift and enables faster penetration while eliminating the need to pre-drill or centre punch. Manufactured to DIN 338 standards for dimensional precision, these HSS-G jobber drill bits are supplied in a convenient tube containing 10 pieces.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017536726 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 6.5mm diameter |
| Weight | 0.22 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Manufactured to DIN 338 standards |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 6.5mm |