Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £12.53PBT starting price (per unit ex VAT): £11.28
Your price per piece: £1.13
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drills HSS M2 – 6.0mm includes 10 high-performance drill bits manufactured from premium M2 grade high speed steel. These fully ground engineering quality drills feature a 135° split point that prevents drifting and enables faster penetration into all non-alloy materials. Manufactured to DIN 338 standards, they deliver consistent rapid performance and are dimensionally precise, eliminating the need for pre-drilling or centre punching.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017536719 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 6.0mm diameter |
| Weight | 0.16 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 6.0mm |