Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £10.95PBT starting price (per unit ex VAT): £9.86
Your price per piece: £0.99
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drills HSS M2 – 5.3mm includes 10 high-quality drill bits manufactured from premium M2 grade high speed steel for consistent, rapid performance in all non-alloy materials. These fully ground drill bits feature a precision 135° split point that prevents drifting and enables faster penetration without the need for pre-drilling or centre punching. Manufactured to DIN 338 standards, these dimensionally precise drill bits deliver professional results and are ideal for metalworking applications requiring reliable, durable drilling performance.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017536672 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 5.3mm diameter |
| Weight | 0.12 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 5.3mm |