Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £9.05PBT starting price (per unit ex VAT): £8.15
Your price per piece: £0.82
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drills HSS M2 – 5.0mm includes 10 precision-engineered drill bits manufactured from high grade M2 tool steel for consistent rapid performance into all non-alloy materials. These fully ground drills feature a high performance 135° split point tip that prevents the bit from drifting and enables faster penetration, eliminating the need to pre-drill or centre punch. Manufactured to DIN 338 standards, these dimensionally precise drill bits deliver professional results for demanding drilling applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017536658 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 5.0mm diameter |
| Weight | 0.12 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 5.0mm |