Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £9.85PBT starting price (per unit ex VAT): £8.87
Your price per piece: £0.89
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drills HSS M2 – 4.9mm are manufactured from high grade M2 tool steel for durable engineering quality performance. These fully ground drill bits deliver consistent rapid drilling into all non-alloy materials including steel, aluminium, cast iron, non-ferrous metals and plastic. The high performance 135° split point tip prevents the bit from drifting and enables faster penetration while eliminating the need to pre-drill or centre punch. Manufactured to DIN 338 standards for dimensional precision.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017536641 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | diameter = 4.9mm |
| Weight | 0.12 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 4.9mm |