Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £6.72PBT starting price (per unit ex VAT): £6.05
Your price each: £6.05
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drill HSS M2 – 13.0mm is manufactured from high grade M2 tool steel for durable engineering quality performance. Fully ground from solid material with a high performance 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration into all non-alloy materials including stainless steel, steel, aluminium, non-ferrous metals and plastic. Manufactured to DIN 338 standards for dimensional precision, this professional quality drill eliminates the need to pre-drill or centre punch.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017591749 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | diameter = 13.0mm |
| Weight | 0.12 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 13.0mm |