Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £13.04PBT starting price (per unit ex VAT): £11.74
Your price per piece: £1.17
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Jobber Drills – Cobalt M35 – 1.0mm includes 10 high-quality drill bits manufactured from M35 grade steel with 5% cobalt content. These fully ground drill bits are specifically designed for drilling holes into stainless steel and other tough alloy materials, offering high heat resistance and dimensional precision. Manufactured to DIN 338 standards, these professional-grade drill bits provide superior performance when working with challenging metals.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017537907 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Gold |
| Finish | Ground |
| Material | M35 alloyed HSS steel with 5% cobalt |
| Dimensions | diameter = 1.0mm |
| Weight | 0.012 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 1.0mm |