Unit: 2000 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £32.68PBT starting price (per unit ex VAT): £29.42
Your price per piece: £0.01
Vendor order value: £0.00
The TIMCO FirmaHold Collated 16 Gauge Straight A2 Stainless Steel Brad Nails feature a T head design for concealed finishing, making them ideal for internal applications such as skirting, architrave, and tongue and groove fixing. Manufactured from A2 Stainless Steel, these nails offer superior corrosion resistance, making them perfect for external and hardwood applications as well as corrosive environments including use with Green Oak. The straight collation design and low penetration resistance shank ensures easy installation across all materials.
| Packaging | Box |
| Barcode | 5055017592531 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Stainless steel |
| Material | Austenitic stainless steel (A2-304) |
| Dimensions | 16 gauge x 50mm length |
| Weight | 1.52 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 16g x 50 |