Unit: 2000 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £6.96PBT starting price (per unit ex VAT): £6.27
Your price per piece: £0.00
Vendor order value: £0.00
The TIMCO FirmaHold Collated 16 Gauge Angled Galvanised Brad Nails feature a 20° collation angle and T-head design for concealed fixing applications. Ideal for internal applications such as skirting, architrave, and tongue and groove fixing, these carbon steel nails have a galvanised finish for durability and low penetration resistance into all materials. Each pack contains 2000 pieces for extensive project use.
| Packaging | Box |
| Barcode | 5055017596201 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Galvanised |
| Material | Carbon steel |
| Dimensions | 16 gauge x 38mm length, 20° collation angle |
| Weight | 1.2 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 16g x 38 |