Unit: 100 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £2.66PBT starting price (per unit ex VAT): £2.40
Your price per piece: £0.02
Vendor order value: £0.00
The TIMCO EPDM Washers Galvanised – 16mm includes 100 galvanised carbon steel washers with EPDM rubber sealing, specifically designed to prevent water ingress in construction applications. These professional-grade washers provide reliable weatherproofing and corrosion resistance, making them ideal for roofing, cladding, and other external fixings where a watertight seal is essential.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055017532575 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Galvanised |
| Material | Carbon steel and rubber |
| Dimensions | 16mm diameter |
| Weight | 0.167 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 16mm |