Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £13.59PBT starting price (per unit ex VAT): £12.24
Your price each: £12.24
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Drive in Post Spike Bolt Secure Hot Dipped Galvanised provides a quick and easy way to erect fencing and garden posts without digging or concreting. Features a 4 fin steel spike for solid, wind-resistant installation and includes 2x 8mm carriage bolts that securely clamp posts while allowing for size tolerance. The hot dipped galvanised finish provides maximum rust protection and can be painted over. Prevents post rot by holding the base above ground level and is suitable for 4ft fencing with removable post capability.
| Packaging | Unit |
| Barcode | 5055893386507 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Hot dipped galvanised |
| Material | Carbon steel |
| Dimensions | 100 x 600mm |
| Weight | 2.27 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 100 x 600mm |