Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £1.82PBT starting price (per unit ex VAT): £1.64
Your price each: £1.64
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Door Chain Electro Brass – 85mm provides enhanced door security by limiting the opening angle when engaged, allowing occupants to safely identify and communicate with visitors before fully opening the door while providing protection against forced entry attempts. The electro brass finish offers an attractive and durable coating suitable for residential and commercial applications.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5056110839769 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Brass |
| Finish | Electro brass |
| Material | Steel |
| Dimensions | 85mm |
| Weight | 0.134 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 85mm |