Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £64.98PBT starting price (per unit ex VAT): £58.49
Your price each: £58.49
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Digital Measuring Wheel is a strong and portable measuring tool with digital read out, featuring a lightweight aluminium frame with telescopic sections for portability and easy storage. The precision surveyor wheel offers accurate measurements up to 100,000m with ±0.5% accuracy, includes a soft-grip handle, integrated stand, water and moisture resistance, and comes complete with a carry case and 2 x AAA batteries.
| Packaging | Box |
| Barcode | 5056110860992 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Unknown |
| Finish | Unknown |
| Material | Aluminium and various |
| Dimensions | Range = 0-99999.9m |
| Weight | 1.6 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | Up to 100,000m |