Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £2.55PBT starting price (per unit ex VAT): £2.30
Your price per piece: £0.46
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Detail Sanding Pads 80 Grit Red feature high quality aluminium oxide abrasive with a high strength heat and wear resistant backing paper to provide superior lifespan and improved extraction. These precision sanding pads are ideal for heavy power sanding on wood, paint, varnish, plaster and filler, offering long life performance with anti-slip backing, anti-clog coating and excellent dust extraction capabilities.
| Packaging | Pack |
| Barcode | 5056110818610 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | – |
| Material | Aluminium oxide grit and phenolic resin |
| Dimensions | 95 x 136mm, 80 grit |
| Weight | 0.06 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 95 x 136mm |