Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £2.38PBT starting price (per unit ex VAT): £2.15
Your price per piece: £0.43
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Delta Sanding Pads 120 Grit Red feature high quality aluminium oxide abrasive with heat and wear resistant backing paper for superior lifespan and improved extraction. These precision sanding pads are compatible with most leading brands of oscillating multi-tools and are ideal for heavy power sanding on wood, paint, varnish, plaster and filler. The pads feature tear and crack resistant construction with anti-slip hook and loop backing, anti-clog coating, and excellent dust extraction capabilities.
| Packaging | Pack |
| Barcode | 5056110818580 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | Unknown |
| Material | Aluminium oxide grit and phenolic resin |
| Dimensions | 95 x 95mm |
| Weight | 0.034 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 95 x 95mm |