Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £19.55PBT starting price (per unit ex VAT): £17.60
Your price each: £17.60
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Damp Proof Course Black – 450mm x 30m provides essential protection against rising damp in brick and block wall construction. Made from 100% recycled polyethylene materials, this black damp-proof course creates an effective barrier within the inner layers of walls to prevent moisture penetration and protect building structures from damp-related damage.
| Packaging | Roll |
| Barcode | 5056110834542 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Unknown |
| Material | Recycled polyethylene |
| Dimensions | width = 450mm, length = 30m |
| Weight | 6.435 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 450mm x 30m |