Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £13.03PBT starting price (per unit ex VAT): £11.73
Your price each: £11.73
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Damp Proof Course Black – 300mm x 30m provides a protective barrier used within the inner layers of brick or block walls to protect buildings from rising damp. Made from 100% recycled polyethylene materials, this environmentally conscious solution offers reliable moisture protection for construction projects. The 300mm width and 30m length provide excellent coverage for standard building applications.
| Packaging | Roll |
| Barcode | 5056110834535 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | – |
| Material | Recycled polyethylene |
| Dimensions | width = 300mm, length = 30m |
| Weight | 4.5 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 300mm x 30m |