Unit: 600 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £8.56PBT starting price (per unit ex VAT): £7.71
Your price per piece: £0.01
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Brown Premium Plastic Plugs are manufactured from premium grade polymer and offer improved pull-out loads and anti-rotation fins compared to standard plugs. These brown plastic plugs feature anti-rotation fins to prevent spinning during installation and prevent dropping out when overhead fixing. Supplied loose and off the sprig for quicker and more convenient installation on site, making them ideal for masonry and concrete fixing applications.
| Packaging | Tub |
| Barcode | 5056110853512 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Brown |
| Finish | – |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 42mm length |
| Weight | 0.754 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 42mm |