Unit: 300 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £6.60PBT starting price (per unit ex VAT): £5.94
Your price per piece: £0.02
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Brown Plastic Plugs are suitable for all kinds of concrete and masonry substrate materials, making them ideal for medium and lightweight applications. These versatile fixings provide reliable anchoring in various masonry substrates, with the flexibility to reduce drill diameter in softer materials for optimal performance.
| Packaging | TIMbag |
| Barcode | 5055893385517 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Brown |
| Finish | – |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 36mm length |
| Weight | 0.26 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 36mm |