Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £20.34PBT starting price (per unit ex VAT): £18.31
Your price each: £18.31
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Brick Reinforcement Coil Galvanised – 175mm is produced for brick and block work reinforcement with its primary usage being to prevent cracking. Manufactured from galvanised carbon steel, this coil provides a high level of corrosion resistance, making it ideal for construction applications where durability and longevity are essential. The galvanised coating ensures reliable performance in various weather conditions and building environments.
| Packaging | Unit |
| Barcode | 5055893362570 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Galvanised |
| Material | Carbon steel |
| Dimensions | 175mm width |
| Weight | 2.25 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 175mm |