Unit: 4 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £18.67PBT starting price (per unit ex VAT): £16.81
Your price per piece: £4.20
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Brass Padlocks Key Alike – 40mm includes a set of four identical brass padlocks with the same key code, allowing all four enclosed keys to fit each lock within the pack. This convenient feature makes it ideal where multiple locks need to be used by the same group of people or person. These durable medium security padlocks feature hardened steel shackles for extra protection against hacksaw and cropping attacks, rubber shackle seals to prevent water ingress, and double locking brass cylinders for enhanced security. Perfect for securing luggage, cabinets, sheds and gates.
| Packaging | Blister Pack |
| Barcode | 5055893334508 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Brass |
| Finish | Natural brass |
| Material | Brass and steel |
| Dimensions | 40mm |
| Weight | 0.59 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 40mm |