Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £5.16PBT starting price (per unit ex VAT): £4.65
Your price each: £4.65
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Bolt Down Post Support Quick Fit Oxide Red – 75mm provides a quick and easy way to erect fencing and garden posts without digging or concreting. Designed to be fixed onto existing concrete bases or walls, it’s perfect for patio fencing, decking, pergolas or car ports. The quick fit version features inverted fins inside the post holder that grip the post securely, while the red oxide powder coating blends with fencing whilst providing medium rust protection. It prevents post rot and decay by holding the post base above ground level and can be painted over if desired.
| Packaging | Unit |
| Barcode | 5055893364819 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | Oxide red powder coated |
| Material | Carbon steel |
| Dimensions | 75mm post size |
| Weight | 1.19 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 75mm |