Unit: 120 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £1.36PBT starting price (per unit ex VAT): £1.23
Your price per piece: £0.01
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Blue Cut Tacks – 19mm are specifically designed for fastening underlay, carpets and upholstery. These carbon steel tacks feature a blue finish and come in a convenient pack of 120 pieces, making them ideal for professional upholstery work and carpet installation projects.
| Packaging | TIMpac |
| Barcode | 5055893380420 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Blue |
| Finish | Blue |
| Material | Carbon steel |
| Dimensions | length = 19mm |
| Weight | 0.052 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 19mm |