Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £17.97PBT starting price (per unit ex VAT): £16.18
Your price each: £16.18
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Architectural Flat Section Bolt is a high quality designer bolt commonly used for securing french doors. This polished chrome finished bolt comes supplied with all three keeps required for flush and recessed mounted doors, providing versatile installation options for different door configurations. The brass construction with polished chrome finish offers both durability and an attractive appearance suitable for architectural applications.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5056110830704 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Polished chrome |
| Material | Brass |
| Dimensions | 150 x 35mm |
| Weight | 0.402 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 150 x 35mm |