Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £9.29PBT starting price (per unit ex VAT): £8.37
Your price each: £8.37
Vendor order value: £0.00
The TIMCO 9 in 1 Instant Grab Adhesive Clear provides superior rapid bonding strength to all building materials, even in wet conditions. This crystal clear instant grab formula eliminates the need for permanent support and can be painted over almost immediately, making it ideal for worktop backsplashes, decorative trims, window boards, plinths, and pelmets. The hybrid polymer technology delivers superior strength capable of supporting 400kg/10cm² and sets in just 15 minutes, making it perfect for both trade and DIY applications.
| Packaging | Cartridge |
| Barcode | 5055893388068 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Clear |
| Finish | Unknown |
| Material | Hybrid polymer |
| Dimensions | 290ml volume |
| Weight | 0.38 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 290ml |