Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £44.87PBT starting price (per unit ex VAT): £40.39
Your price each: £40.39
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Stronghold Padlock – Open Shackle – 50mm is a premium, super-tough, high security padlock approved by independent accreditation bodies Sold Secure and Secured by Design. Made in Britain, this extremely corrosion resistant lock features a hardened boron alloy steel shackle, anti-corrosion stormproof cover, electrophoretic anti-corrosion finish, keyhole cover for internal protection, and anti-drill protection for maximum security applications.
| Packaging | Blister Pack |
| Barcode | 5012245007756 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Unknown |
| Finish | Electrophoretic anti-corrosion finish |
| Material | Steel |
| Dimensions | Body width = 50mm |
| Weight | 0.56 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Sold Secure and Secured by Design approved |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 50mm |