Unit: 2 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £30.13PBT starting price (per unit ex VAT): £27.12
Your price per piece: £13.56
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Premium Brass Lion Padlock offers a superior level of security for indoor or outdoor use at home. These premium grade solid brass padlocks feature hardened steel shackles and pin tumbler lock mechanisms with double locking functionality. The keyed alike feature allows multiple padlocks to be operated with the same key, making them ideal for securing multiple items or locations while maintaining convenience and security.
| Packaging | Blister Pack |
| Barcode | 5012245009781 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Gold |
| Finish | Brass |
| Material | Brass and steel |
| Dimensions | 50mm |
| Weight | 0.62 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 50mm |