Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £13.67PBT starting price (per unit ex VAT): £12.31
Your price each: £12.31
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Premium Brass Lion Padlock offers a superior level of security for both indoor and outdoor use at home. This premium grade padlock features a solid brass lock body with a hardened steel shackle and pin tumbler lock mechanism for enhanced durability and security. The double locking mechanism provides additional peace of mind, making it ideal for securing gates, sheds, garages, and other valuable items that require reliable protection.
| Packaging | Blister Pack |
| Barcode | 5012245039368 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Brass |
| Finish | Unknown |
| Material | Brass and steel |
| Dimensions | 40mm body, 4 inch long shackle |
| Weight | 0.24 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 40mm |