Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £17.29PBT starting price (per unit ex VAT): £15.57
Your price each: £15.57
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Old English 4 Lever Padlock features traditional styling with galvanised steel construction for superior corrosion resistance. This 60mm padlock includes a steel shackle and 4-lever lock mechanism for enhanced security, plus a key-hole cover for all-weather protection. Ideal for outdoor and marine environments where durability and weather resistance are essential.
| Packaging | Blister Pack |
| Barcode | 5012245000290 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Galvanised |
| Material | Steel and brass |
| Dimensions | 60mm |
| Weight | 0.34 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 60mm |