Unit: 1 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £8.17PBT starting price (per unit ex VAT): £5.72
Your price per piece: £5.72
Vendor order value: £0.00
The 50 GRIT DIAMOND POLISHING PAD DARK BLUE DRY USE is a professional-grade ceramic diamond polishing pad designed for dry use applications. This 100mm diameter pad features a 50 grit rating making it ideal for initial grinding and surface preparation work on stone, concrete, and masonry materials. The dark blue backing provides easy identification of grit level, while the honeycomb diamond pattern ensures consistent performance and efficient material removal.
| Packaging | retail ready |
| Barcode | 5060344145282 |
| Commodity code | 82079010 |
| Country of Origin | China |
| Colour | Dark Blue |
| Finish | |
| Material | Ceramica Diamond |
| Dimensions | 100mm |
| Weight | 0.019kg |
| Fixings included? | n/a |
| Fire rated? | n/a |
| Certification | – |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 100mm |