Unit: 1 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £348.20PBT starting price (per unit ex VAT): £243.74
Your price per piece: £243.74
Vendor order value: £0.00
The 400MM CONCRETE XCEL GRADE is a high-performance diamond cutting blade designed for general purpose concrete cutting applications. Featuring a segmented rim design with diamond cutting segments, this blade delivers reliable cutting performance for concrete and masonry materials. The blade has a 400mm diameter with a 20mm bore and 3.6mm thickness, making it suitable for professional concrete cutting tasks.
| Packaging | retail ready |
| Barcode | 5060093867442 |
| Commodity code | 82079010 |
| Country of Origin | China |
| Colour | Blue |
| Finish | Painted |
| Material | Steel |
| Dimensions | 400mm x 3.6mm |
| Weight | 2.600kg |
| Fixings included? | n/a |
| Fire rated? | n/a |
| Certification | EN13236 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 400mm x 3.6mm |