Unit: 1 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £73.01PBT starting price (per unit ex VAT): £51.11
Your price per piece: £51.11
Vendor order value: £0.00
The 300MM CONCRETE X10 GRADE diamond cutting blade features a 15mm segment height and is specifically designed for general purpose concrete cutting applications. This professional-grade blade offers excellent cutting performance and durability for demanding concrete cutting tasks, with diamond segments providing superior cutting efficiency and extended blade life.
| Packaging | retail ready |
| Barcode | 5060344141666 |
| Commodity code | 82079010 |
| Country of Origin | China |
| Colour | Blue |
| Finish | Painted |
| Material | Steel |
| Dimensions | 300mm x 3.2mm |
| Weight | 1.400kg |
| Fixings included? | n/a |
| Fire rated? | n/a |
| Certification | EN13236 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 300mm x 3.2mm |