Unit: 1 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £35.08PBT starting price (per unit ex VAT): £24.56
Your price per piece: £24.56
Vendor order value: £0.00
The MEXCO 230mm Concrete X10 Grade diamond cutting disc is designed for general purpose concrete cutting applications. This professional-grade disc features a segmented rim design for efficient cutting and debris removal, with a maximum RPM rating of 6600/80rpm for reliable performance. The disc meets EN13236 standards ensuring quality and safety compliance, making it ideal for construction and renovation projects requiring precise concrete cutting.
| Packaging | retail ready |
| Barcode | 5060093860030 |
| Commodity code | 82079010 |
| Country of Origin | China |
| Colour | Blue |
| Finish | Painted |
| Material | Steel |
| Dimensions | 230mm x 2.8mm |
| Weight | 0.574kg |
| Fixings included? | n/a |
| Fire rated? | n/a |
| Certification | EN13236 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 230mm x 2.8mm |