Unit: 1 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £19.07PBT starting price (per unit ex VAT): £13.35
Your price per piece: £13.35
Vendor order value: £0.00
The MEXCO 115MM CONCRETE X10 GRADE diamond cutting disc features a 115mm diameter with 15mm segment height, specifically designed for general purpose concrete cutting. This GPX10.15 grade disc offers reliable performance with a maximum RPM of 13300/80m/s and is EN13236 certified for professional concrete cutting applications.
| Packaging | retail ready |
| Barcode | 5060344141635 |
| Commodity code | 82079010 |
| Country of Origin | China |
| Colour | Blue |
| Finish | Painted |
| Material | Steel |
| Dimensions | 115mm x 3.2mm |
| Weight | 0.110kg |
| Fixings included? | n/a |
| Fire rated? | n/a |
| Certification | EN13236 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 115mm x 3.2mm |